Zmiany w Podatkach od darowizn i spadków

Bankowy

  • Drukuj

Jak to w temacie podatków w Polsce bywa, nonsens za nonsensem. Do tej pory każda osoba, która otrzymała coś od swojego darczyńcy lub testatora, musiała od danej kwoty zapłacić podatek, jeśli tego w odpowiednim czasie nie zgłosiła i nie otrzymała pozytywnej decyzji. Darczyńca dał pieniądze na auto, na telefon, czy na mieszkanie, a my mamy fiskusowi musieliśmy podatek od tego płacić. Wszystko idzie jednak w dobrym kierunku i następują w tym temacie zmiany, zmiany na lepsze. Od tego momentu fiskus nie otrzyma z tego tytułu żadnych pieniędzy.

zmiany w prawie o spadkach i darowiznach

Naczelny Sąd Administracyjny w czerwcu 2018 roku podjął decyzję, z której na pewno ucieszą się wszyscy Polacy, zaś Ministerstwo Finansów niekoniecznie. Argumenty mówią jednogłośnie- osoba obdarowana może zgodnie z wolą darczyńcy kupić sobie cokolwiek, ale bez ponoszenia z tego tytuły strat materialnych, w postaci podatku.

Duże zmiany w związku z tą sytuacją dotyczą osób, które dziedziczą działalność gospodarczą i firmy po bliskich osobach w skutek ich śmierci. Wcześniej musiały płacić podatek, co często wiązało się z zamknięciem firmy. Dziś sytuacja będzie wyglądała zupełnie inaczej. Zwolnione z podatków będą osoby, które otrzymają spadek w postaci przedsiębiorstwa. Relacja jednak dotyczy osób najbliższych- małżonków,  zstępnych, wstępnych, pasierbów, rodzeństwa, ojczyma lub macochy.

Do tej pory było tak, że jeśli ktoś otrzymał coś w darowiźnie lub w testamencie, wówczas musiał zgłaszać to do urzędu skarbowego, aby móc być zwolnionym z podatku. Jeśli tego nie zrobił, koniecznym było jego zapłacenie. W przypadku konkubentów, ci zawsze musieli dzielić się ze skarbówką tym, co udało im się otrzymać.

W chwili obecnej będzie można zawrzeć w testamencie lub w darowiźnie informacje co konkretnie obdarowany ma sobie kupić, by w pełni legalnie móc być z podatku zwolnionym.

Dla osób zainteresowanych prawem spadkowym za granicą np. w Szwajcari odsyłam na stronę https://www.kredite-darlehen-von-privat.ch.