doradca infokredyt.pl

Ostatnie komentarze

 • Przegląd kredytów gotówkowych w okresie przedświątecznym

  Paul 09.11.2018 22:08
  Znowu choinki i ozdoby świąteczne już w marketach w listopadzie. Nagonka na kredyty przy każdym ...
   
 • Kredyty w BGŻ BNP Paribas

  Zacny_kredyt 29.10.2018 18:03
  Zgadzam się że BNP Paribas nie ma najtańszych kredytów na rynku. Porównywalne koszty ma Eurobank.
   
 • Różnice między kredytem gotówkowym a pożyczką i przykładowe zestawienie ofert

  500 18.10.2018 16:10
  Pis wygrał wybory samorządowe to i może 500+ pozostanie na nagłe wydatki...
   
 • 500zł na dziecko. Wszystko o nowym programie Rodzina 500+

  Stefan_z 10.03.2016 00:52
  Z trojgiem dzieci jest na prawdę mało rodzin. Ci których znam, zaradni z taką ilością dzieci wyjechali ...
   
 • Kredyty chwilówki

  Bolek 17.02.2016 13:48
  Ogromna dawka wiedzy, dziękuję!

Statystyki

Użytkowników::  
1
Artykułów::  
14
Zakładek::  
9
Odsłon artykułów::  
57751

Gościmy

Odwiedza nas 40 gości oraz 0 użytkowników.

Historia kredytów

Bankowy

 

Kredyty w dzisiejszym świecie są bardzo popularną formą finansowania zarówno dla przedsiębiorstw jak i gospodarstw domowych. Nie zawsze jednak produkty bankowe były tak dobrze rozwinięte i dostępne jak dziś. Bieżąca sytuacja pozwala na zaciągnięcie kredytu bądź pożyczki niemalże w każdej sytuacji, począwszy od drobnych kredytów na zakup sprzętu AGD, po wysokie kredyty hipoteczne na zakup własnego mieszkania.

Kredyty były znane ludzkości długo przed powstaniem pieniądza jaki znamy dziś. Oczywiście, początkowo były to kredyty towarowe. Dawniej handel odbywał się bez udziału pieniądza, były to wymiany barterowe czyli towar za towar. Już wtedy mogły powstać początki ówczesnych kredytów. Niektórzy początki kredytów towarowych upatrują w sezonowości różnego rodzaju towarów, pewne dobra nie były dostępne przez cały rok, natomiast zapotrzebowanie na inne towary było stałe przez 12 miesięcy. W ten sposób obie strony między którymi dochodziło do wymiany towarów musiały w jakiś sposób dojść do porozumienia.

Prawdziwy rozwój kredytów miał miejsce w gospodarce pieniężnej, ponieważ właśnie kredyty których przedmiotem jest pieniądz są najbardziej efektywne i to one niemalże całkowicie wyparły kredyty towarowe. Kredyty towar za towar możemy sporadycznie spotkać, jednak raczej w środowisku bliskich sobie osób, niż w przypadku poważnych transakcji biznesowych.

Znaczny rozwój produktów bankowych możemy obserwować w momencie powstania banków ery nowożytnej. Pierwszym tego typu bankiem był Bank Angielski powstały w Londynie w 1694 roku. Kolejne miejsca gdzie powstawały tego typu jednostki to Francja Societe Generale w 1852 roku, potem Niemcy w roku 1870 Deutsche Bank. Banki te musiały rozwijać swoją działalność kredytową aby w odpowiednim tempie dostarczać pieniądze na rzecz stale rozwijającego się przemysłu, który wymagał dużych nakładów finansowych.

Ciągły rozwój bankowości oraz powstanie pieniądza elektronicznego sprawia iż dostępność kredytów jest bardzo dużo. W ostatnim czasie mogła ona zostać nieco ograniczona, wynika to między innymi z globalnego kryzysu i zaostrzenia polityki przyznawania kredytów. Wraz z rosnącą popularnością kredytów, rośnie również problem z niewypłacalnością kredytobiorców co wiąże się z coraz dokładniejszym sprawdzaniem składanych wniosków.

Łukasz T. dla InfoKredyt.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież