Dane statystyczne kredytów niespłaconych i dłużników w Polsce

Bankowy

  • Drukuj

 Zarówno banki jak i parabanki oferują nam coraz więcej pożyczek i różnego rodzaju kredytów. Niezależnie od tego czy jesteśmy osobom fizyczną czy też przedsiębiorcom, oraz od tego na jaki cel potrzebne są nam pieniądze możemy w prosty sposób je pozyskać. Wraz ze wzrostem wysokości zadłużenia, banki wymagają coraz to większych formalności, jednakże specjaliści zdają sobie sprawę z tego, że klienci nie lubią pogrążać się w formalnościach, dlatego też kredytobiorca może skorzystać z usług konsultanta w banku, co w znacznym stopniu ułatwi cały proces pozyskania środków finansowych.

Duża dostępność kredytów, rozwój gospodarki oraz zmiana mentalności Polaków dla których życie na kredyt stało się czymś normalnym powoduje, że zadłużenie zarówno gospodarstw domowych jak i przedsiębiorstw rośnie.

Analizując dane z lat 1996-2009 możemy zauważyć, że wielkość zadłużenia rośnie, z wyłączeniem lat 2003-2006. W tym okresie bowiem ma miejsce niewielki spadek zadłużenia i utrzymanie się go na poziomie 200mld w przypadku gospodarstw domowych oraz 130 mld zł dla przedsiębiorstw. Zadłużenie Polaków rośnie dość szybko, ponieważ w połowie 2009 roku to już 400mld dla gospodarstw domowych oraz 250 mld zł dla przedsiębiorstw. Stale rosnące zadłużenie w ostatnich latach sprawia, że wielu Polaków ma problem z jego spłatą. Z badań przeprowadzonych pod koniec 2009 roku wynika, że 1,5 mln Polaków zalega ze spłatą swoich zobowiązań. Blisko połowa z tych osób to kredytobiorcy pożyczający niewielkie kwoty, nie przekraczające 2000 zł.

Jakie wnioski wypływają z tych statystyk? Najważniejsze jest aby zdawać sobie sprawę z kolejnych zaciąganych zobowiązań. Najgorsza jest  sytuacja,  w której tak naprawdę tracimy rachubę ile zobowiązań mamy już na swoim koncie, a kolejne zaciągane kredyty służą spłacie zaległych rat. Najgroźniejsze są szybkie kredyty o niewielkich kwotach, dostępne bez większych formalności. Bardzo często okazują się one pułapką, gdyż są obarczone wysokim oprocentowaniem i prowizjami. Sprawia to iż stosunkowo niewielka kwota, staje się ciężka do spłaty. Kredyt może być dobrym rozwiązaniem w wielu sytuacjach, ale uważajmy aby zaciąganie kredytów czy pożyczek nie stało się codziennością, ponieważ konsekwencje takich postępowań mogą się okazać bardzo dotkliwe.

Łukasz T. dla InfoKredyt.pl